Top Ad unit 728 × 90

Senaste nytt

recent
no

Resultatet från Maltas semifinal

Eurovisionhelgen inleddes igår kväll med semifinalen i Maltas uttagning Malta Eurovision Song Contest, där tjugo bidrag gjorde upp om fjorton platser i kvällens final i en drygt tre timmar lång maratonsändning.

Jag har hunnit lyssna in mig en hel del på de maltesiska bidragen sedan de släpptes i december och har gott hopp om ett riktigt bra bidrag från Malta i år! Gårdagens semi var ett bra första steg - mina favoriter är fortfarande kvar i tävlingen inför kvällen med undantag för den tidigare maltesiske eurovisionrepresentanten Fabrizio Faniello som överraskande åkte ur. Det gjorde för övrigt också fältets andra maltesiska veteran Miriam Christine.

Den maltesiska finalen brukar vara svårförutsägbar, men jag tänker hålla tummarna för att vinnaren finns i trion Jessica Muscat, Daniel Testa och Franklin Calleja!

Redan ikväll med start kl 20.45 är det alltså dags för final - och du kan se den live här! Vinnaren kommer att utses med hjälp av rösterna från sex individuella jurymedlemmar samt tvtittarna som utgör en sjunde röstningsgrupp.

Här är resultatet från semifinalen tillsammans med länkar till framträdandena i den mån de finns tillgängliga:

Till final:

Wayne William - Some Kind Of Wonderful (Wayne William Micallef)
Ryan Paul Abela - City Lady (Paul Abela, Ryan Abela, Joe Julian Farrugia)
Davinia Pace - Brand New Day (Elton Zarb, Muxu (Matthew Mercieca))
Sophie Debattista - Let The Sunshine In (Sophie Debattista, Lou Mullen, Adam Pakard, Alexander Dew)
Jessica Muscat - Hypnotica (Philip Vella, Gerard James Borg)
Daniel Testa - One Last Ride (Stephen Rudden, Lawrence Peter Bridge)
De Bee (Debbie Stivala) - Pin The Middle (Peter Paul Galea, Debbie Stivala)
Chris Grech - Oblivion (Philip Vella, Chris Grech, Gerard James Borg)
Deborah C - Until We Meet Again (Elton Zarb, Muxu (Matthew Mercieca))
Amber - Because I have You (Paul Giordimaina, Fleur Balzan)
Christabelle Borg - Love Tricity (Magnus Kaxe, Gerard James Borg)
Firelight - Coming Home (Richard Micallef)
Franklin Calleja - Love Will Take Me Home (Glen Vella, Beatrice Eriksson, Marcus Frenell, Michael James Down)
Pamela - Take Me (Boris Cezek)

Utslagna:

Romina Mamo - Addictive (Linda Persson, Ylva Persson)
Andreana Debattista - Now and Forever (Vinny Vella, Karl Spiteri)
Raquel Galdes - Invisible (Philip Vella, Gerard James Borg)
Fabrizio Faniello - Just no place like home (Johan Bejerholm)
Miriam Christine - Safe (Mark Scicluna, Emil Calleja Bayliss)
Corazon - Ten (Paul Giordimaina, Fleur Balzan)
Resultatet från Maltas semifinal Reviewed by Pierre Bengtsson on 09:41:00 Rating: 5

Inga kommentarer:

All Rights Reserved by Pierre's Schlager © 2014 - 2015
Powered By Blogger

Kontaktformulär

Namn

E-post *

Meddelande *

Använder Blogger.