Top Ad unit 728 × 90

Senaste nytt

recent
no

Tjuvlyssna på de tävlande i Albanien

Vi närmar oss jul men väntar fortfarande på säsongens första helt klara eurovisionbidrag! Om inget oförutsett inträffar ser det ut som om Albanien blir först ut den här gången - deras nationella uttagning Festivali i Këngës går ju av stapeln i dagarna tre i jul, med semifinaler på juldagen och annandagen följda av en final dagen efter, den tjugosjunde december.

För att höja förväntningarna ytterligare har nu det arrangerande tvbolaget RTSH släppt alla de trettio semifinalisterna för förhandslyssning - ett grepp som fungerar fint på mig! Jag tycker att flera av bidragen låter klart lovande såhär i studioversion och ser fram emot att få se och höra dem i full frihet live under julstöket!

Nu har du också chansen att få en fin inramning till kvällens lussekatter - här har du smakprov på alla bidragen i en lång rad i två medleys, ett per semifinal i den ordning de kommer att starta! Därunder hittar du hela startfältet i Festivali i Këngës med länkar till fullversionerna!

Sändningar kan du se live på nätet här med start kl 20.45 den 25, 26 och 27 december!

Smakproven på bidragen i den första semifinalen


Smakproven på bidragen i den andra semifinalen


Startordningen i den första semifinalen

Egzon Pireci - Triumf
(Faton Dolaku, Egzon Pireci)
Simbol - Artiste
(Martin Çipi, Simbol)
Voltan Prodani - Dëgjoje këngën o Atë!
(Voltan Prodani, Zhuljana Jorganxhi)
Adrian Lulgjuraj - Jeto dhe ëndërro
(Adrian Lulgjuraj)
Sigi Bastri - Ëngjëll I lirë
(Endrit Shani, Silivi Bastri)
Dilan Reka - Buzëqesh
(Endri Sina, Ergisa Cenuka)
Luis Ejlli - Pa mbarim
(Marian Deda, Agim Doçi)
Nilsa Hysi - Asaj
(Indri Topi, Nilsa Hysi)
Orgesa Zaimi - Një shishe në oqean
(Diana Ziu, Agron Tufa)
Erga Halilaj - Monolog
(Gjergj Kaçinari, Erga Halilaj)
Florent Abrashi - Të ndjek çdo hap
(Fabian Asllani)
Teuta Kurti - Në sytë e mi
(Sokol Marsi)
Kozma Dushi - Një kafë
(Vladimir Kotani, Jorgo Papingji)
Aslajdon Zaimaj - Merrmë që sot
(Briz Musaraj, Gerald Xhari (Big Basta))
Egert Pano - Mos ik
(Egert Pano, Enrieta Sina)

Startordningen i den andra semifinalen

Kristi Popa - Ajo çfarë ndjej
(Kristi Popa, Jorgo Papingji)
Rezarta Smaja & Klodian Kaçani - Dashuri në përjetësi
(Edmond Zhulali, Agim Doçi)
(Revolt Klan)
Jozefina Simoni - Një det me ty
(Enis Mullaj, Sokol Marsi)
(Etmond Mancaku)
Entela & Niku Zhula - Muza
(Entela Zhula)
Genc Tukiçi - Sa të dashuroj
(Genc Tukiçi)
Evans Rama - Flakë
(Gent Lako, Helena Halilaj)
Besa KrasniqiLiroje zemrën
(Besa Krasniqi)
Enxhi Nasufi - Infinit
(Klodian Qafoku, Florian Zyka)
Flaka Krelani - S’je për mu
(Qëndrim Krelani)
(Renis Gjoka)
Lindi Islami - Për një mrekulli
(Lindi Islami, Gerald Xhari (Big Basta))
Eneda Tarifa - Përrallë
(Olsa Toqi)
Klajdi Musabelliu - Ndodhë edhe kështu
(Klajdi Musabelli, Perikli Papingji)
Tjuvlyssna på de tävlande i Albanien Reviewed by Pierre Bengtsson on 18:41:00 Rating: 5

Inga kommentarer:

All Rights Reserved by Pierre's Schlager © 2014 - 2015
Powered By Blogger

Kontaktformulär

Namn

E-post *

Meddelande *

Använder Blogger.