Top Ad unit 728 × 90

Senaste nytt

recent
no

Eurovision Song Contest 2017

Här hittar du allt om Eurovision Song Contest 2017 i kortform efterhand som det blir klart - deltagande länder, ländernas planer inför Eurovision Song Contest, alla de tävlande bidragen med länkar till låttexter, liveframträdanden, officiella videor och alternativa versioner efterhand som de droppar in!

Vill du ha exakt koll på vad som händer i varje deltagarland just nu så kollar du under rubriken Nyheter land för land i menyraden längst upp på sidan och letar rätt på landet du vill veta mer om - så kommer du direkt till allt jag skrivit om det landet.

Söker du datum för deltävlingar, finaler och annat viktigt att hålla reda på under eurovisionåret så hittar du dem i Eurovisionkalendern.

Här nedan hittar du allt om bidragen i Eurovision Song Contest 2017 i kortform - info om hur bidragen väljs tillsammans med de färdiga bidragen efterhand som de droppar in! Klickar du på landets namn så kommer du direkt till de senaste nyheterna om landets bidrag och efterhand som de finns tillgängliga kommer också länkar till bidraget, officiella videor, liveframträdanden, låttexter med mera att läggas till!

De färdiga bidragen finns samlade i en spellista på Spotify här. Listan uppdateras efterhand som bidrag blir tillgängliga.

Sidan kommer att uppdateras fortlöpande under hela säsongen - det är läge att bokmärka och kika in med jämna mellanrum!

Bidragen i Eurovision Song Contest 2017

Startfältet i den första semifinalen

1. Sverige Robin Bengtsson – I Can’t Go On
 (David Kreuger, Hamed ”K-One” Pirouzpanah, Robin Stjernberg) (Läs mer här)
framträdande i den nationella finalenstudioversion, text
2. Georgien Tamara Gachechiladze - Keep the Faith (Anri Jokhadze, Tamara Gachechiladze) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalenstudioversion, text
3. Australien Isaiah - Don't Come Easy (DNA (Anthony Egizii & David Musumeci), Michael Angelo) (Läs mer här)
officiell video, text
4. Albanien Lindita - World (Klodian Qafoku, Lindita, Big Basta) (Läs mer här)
Framförande i den nationella finalenstudioversion, officiell video med ny eurovisionversion på engelska, akustisk versiontext
5. Belgien Blanche - City Lights (Pierre Dumoulin, Emmanuel Delcourt, Ellie Delvaux) (Läs mer här)
officiell video, akustisk versiontext
6. Montenegro Slavko Kalezić - Space (Momčilo Zeković Zeko, Adis Eminić, Iva Boršić) (Läs mer här)
officiell video, text
7. Finland Norma John - Blackbird (Lasse Piirainen, Leena Tirronen) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalenofficiell video, text
8. Azerbajdzjan DiHaj - Skeletons (Isa Melikov, Sandra Bjurman) (Läs mer här)
officiell video, text
9. Portugal Salvador Sobral - Amar Pelos Dois (Luísa Sobral) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalen, text
10. Grekland Demy - This Is Love (Dimitris Kontopoulos, Romy Papadea, John Ballard) (Läs mer här)
första versionen av bidragetofficiell video med ny eurovisionversion, grekisk version Όσο Ζώ 
11. Polen Kasia Moś – Flashlight (Kasia Mos, Pete Barringer, Rickard Bonde Truumeel) (Läs mer här)
framträdande i den nationella finalenofficiell video, text
12. Moldavien SunStroke Project - Hey Mamma (Anton Ragoza, Serghei Ialovitki, Seghei Stepanov, Mihail Cebotarenco, Alina Galetcaia) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalenstudioversionofficiell video, text
13. Island Svala - Paper (Svala Björgvinsdóttir, Einar Egilsson, Lester Mendez, Lily Elise) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalenofficiell videoisländsk version, text
14. Tjeckien Martina Bárta - My Turn (DWB, Kyler Niko) (Läs mer här)
studioversion, liveframförandeofficiell video, text
15. Cypern Hovig - Gravity (Thomas G:son) (Läs mer här)
officiell video, liveframförande, Remix 7th Heaven Epic Mixtext
16. Armenien Artsvik - Fly With Me (Lilith Navasaryan, Levon Navasardyan, Avet Barseghyan, David Tserunyan) (Läs mer här
officiell video, text
17. Slovenien Omar Naber - On My Way (Omar Naber) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalen, officiell videotext
18. Lettland Triana Park – Line (Agnese Rakovska, Kristaps Ērglis, Kristians Rakovskis) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalenofficiell video, text

Startfältet i den andra semifinalen

1. Serbien Tijana Bogićević - In Too Deep (Borislav Milanov, Joacim Persson, Johan Alkenäs, Lisa Desmond) (Läs mer här)
officiell video, text
2. Österrike Nathan Trent - Running on Air (Nathan Trent, Bernhard Penzias) (Läs mer här)
officiell video, liveframförande, text
3. Ryssland Julia Samoylova - Flame is Burning (Leonid Gutkin, Natty Nimrodi, Arye Burstein) (Läs mer här)
officiell video, text
4. Makedonien Jana Burčeska - Dance Alone (Joacim Persson, Alex Omar, Florence A., Bobi-Leon Milanov) (Läs mer här)
officiell video, text
5. Malta Claudia Faniello – Breathlessly (Philip Vella, Sean Vella, Gerard James Borg) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalenstudioversionofficiell video, text
6. Rumänien Ilinca feat. Alex Florea – Yodel It (Mihai Alexandru, Alexandra Niculae) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalen, Al Mike Official Remix, officiell videotext
7. Nederländerna O'G3NE - Lights and Shadows (Rory de Kievit, Rick Vol) (Läs mer här)
officiell videoliveframförande, text
8. Ungern Joci Pápai - Origo (József Pápai) (Läs mer här)
framträdande i den nationella finalenofficiell video, text
9. Danmark Anja - Where I Am (Anja Nissen, Angel Tupai, Michael D’Arcy) (Läs mer här)
framförandet i den nationella finalen, text
10. Irland Brendan Murray - Dying to Try (Jörgen Elofsson, James Newman) (Läs mer här)
officiell video, text
11. San Marino Valentina Monetta & Jimmie Wilson - Spirit of the Night (Ralph Siegel, Steven Barnacle, Jutta Staudenmayer) (Läs mer här)
officiell video, text
12. Kroatien Jacques Houdek - My Friend (Jacques Houdek, Siniša Reljic, Tony Malm, Ines Prajo, Arijana Kunštek, Fabrizio Laucella) (Läs mer här)
Lyric video, officiell video, akustisk version, remixtext
13. Norge JOWST feat. Aleksander Walmann - Grab the Moment (Joakim With Steens, Jonas McDonnell) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalen, studioversion, text
14. Schweiz Timebelle - Apollo (Elias Näslin, Nicolas Günthardt, Alessandra Günthardt) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalenstudioversionofficiell video med ny eurovisionversion, 7th Heaven Club Mixtext
15. Vitryssland NaviBand - Story Of My Life (Arciom Lukjanienka) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalenofficiell videony eurovisionversion, text
16. Bulgarien Kristian Kostov - Beautiful Mess (Borislav Milanov, Sebastian Arman, Joacim Persson, Alexander V. Blay, Alex Omar) (Läs mer här)
lyric video, officiell video, text
17. Litauen Fusedmarc - Rain of Revolution (Viktorija Ivanovskaja, Denis Zujev, Michail Levin) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalen, studioversion, text
18. Estland Koit Toome & Laura - Verona (Sven Lõhmus) (Läs mer här)
framförande i den nationella finalenofficiell video med originalversionofficiell video med ny eurovisionversion, text
19. Israel Imri Ziv - I Feel Alive (Dolev Ram, Penn Hazut) (Läs mer här)
officiell video, Remix DJ PM & Tomer Maizner Remixtext

Länderna som är direktkvalificerade för final

Frankrike Alma - Requiem (Nazim Khaled, Alexandra Maquet) (Läs mer här)
officiell video, liveframförande, ny eurovisionversion på engelska/franska, text
Italien Francesco Gabbani - Occidentali's Karma (Francesco Gabbani, Filippo Gabbani, Luca Chiaravalli, Fabio Ilacqua) (Läs mer här)
framträdandet i San Remo, officiell video med originalversion, officiell video med ny eurovisionversion, text
Spanien Manel Navarro - Do It for Your Lover (Manel Navarro, Antonio Rayo “Rayito”) (Läs mer här)
framträdande i den nationella finalen, studioversionspansk version, officiell video, text
Storbritannien Lucie Jones - Never Give Up on You (Daniel Salcedo, Emmelie de Forest, Laurie Martin) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalen, studioversion, officiell video med ny eurovisionversion, 7th Heaven Club Mix Radio Edittext
Tyskland Levina - Perfect Life (Lindsey Ray, Lindy Robbins, Dave Bassett) (Läs mer här)
Framträdande i den nationella finalen, officiell video, text
Ukraina O.Torvald - Time (Zhenia Galych, Denys Miziuk, Kamenchuk Yevhen) (Läs mer här)
framträdande i den nationella finalen, studioversion, text
Eurovision Song Contest 2017 Reviewed by Pierre Bengtsson on 18:44:00 Rating: 5

Inga kommentarer:

All Rights Reserved by Pierre's Schlager © 2014 - 2015
Powered By Blogger

Kontaktformulär

Namn

E-post *

Meddelande *

Använder Blogger.