Top Ad unit 728 × 90

Senaste nytt

recent

Eurovision Song Contest 2010

Här hittar du resultatet från Eurovision Song Contest 2010!

Klickar du på en flagga i listan så kommer du direkt till allt jag har skrivit om det landets bidrag. Artisten ser du i fetstil, låttiteln i kursiverad stil och länkarna går till YouTubeklipp med de officiella videorna samt liveversioner av respektive låt.  Jag försöker att uppdatera länkarna efterhand, men hojta gärna om någon slutat fungera!

Startnummer semifinal I den 25 maj:
1. Moldavien: Sunstroke Project & Olia Tira - Run Away live/officiell video
2. Ryssland: The Peter Nalitch band - Lost and forgotten live/officiell video
3. Estland: Malcolm Lincoln & Manpower 4 - Siren live/officiell video
4. Slovakien: Kristína - Horehronie live/officiell video
5. Finland: Kuunkuiskaajat - Työlki ellää live/officiell video
6. Lettland: Aisha - What for? (Only Mr. God knows why) live/officiell video
7. Serbien: Milan Stanković - Ovo je Balkan live/officiell video
8. Bosnien & Hercegovina: Vukašin Brajić - Thunder and lightning live/live bosnisk version/officiell video
9. Polen: Marcin Mroziński - Legenda live/officiell video
10. Belgien: Tom Dice - Me and my guitar live/officiell video
11. Malta: Thea Garrett - My dream live/officiell video
12. Albanien: Juliana Pasha - It's all about you live albansk version/live ny engelsk version/officiell video
13. Grekland: Giorgios Alkaios & Friends - Opa live/officiell video
14. Portugal: Filipa Azevedo - Há dias assim live/officiell video
15. Makedonien: Gjoko Taneski - Jas Ja Imam Silata live/officiell video
16. Vitryssland: 3 + 2 - Butterflies live/officiell video
17. Island: Hera Björk - Je ne sais quoi live/ny version/officiell video

Startnummer semifinal II den 27 maj:
1. Litauen: InCulto Eastern European Funk live/officiell video
2. Armenien: Eva Rivas - Apricot Stone live/officiell video
3. Israel: Harel Skaat - Milim live/officiell video
4. Danmark: Chanée & N'evergreen - In a moment like this live/officiell video
5. Schweiz: Michael von der Heide - Il pleut de l’or  live/officiell video
6. Sverige: Anna Bergendahl - This is my life live/officiell video
7. Azerbajdzjan: Safura - Drip Drop live/officiell video
8. Ukraina: Alyosha - Sweet people live/officiell video
9. Nederländerna: Sieneke - Ik Ben Verliefd (Sha-la-lie) live/officiell video
10. Rumänien: Paula Seling & Ovi - Playing with fire live/officiell video
11. Slovenien: Ansambel Roka Žlindre & Kalamari - Narodno zabavni rock live/officiell video
12. Irland: Niamh Kavanagh - It's for you live/officiell video
13. Bulgarien: Miro - Angel si ti live/officiell video
14. Cypern: Jon Lilygreen & The Islanders - Life looks better in spring live/officiell video
15. Kroatien: Feminnem - Lako je sve live/officiell video
16. Georgien: Sofia Nizharadze - Shine live/officiell video
17. Turkiet: maNga - We could be the same live/officiell video

Startnummer final den 29 maj:
The Big 4; Frankrike, Spanien, Storbritannien och Tyskland samt värdlandet Norge är direktkvalificerade till final.
1.Azerbajdzjan: Safura - Drip Drop
2.Spanien: Daniel Diges - Algo pequeñito
3.Norge: Didrik Solli-Tangen - My heart is yours
4.Moldavien: Sunstroke Project & Olia Tira - Run Away
5.Cypern: Jon Lilygreen & The Islanders - Life looks better in spring
6.Bosnien & Hercegovina: Vukašin Brajić - Thunder And Lightning
7.Belgien: Tom Dice - Me And My Guitar
8.Serbien: Milan Stanković - Ovo je Balkan
9.Vitryssland: 3 + 2 - Butterflies
10.Irland: Niamh Kavanagh - It's for you
11.Grekland: Giorgios Alkaios & Friends - Opa
12.Storbritannien: Josh - That Sounds Good To Me
13.Georgien: Sofia Nizharadze - Shine
14.Turkiet: maNga - We could be the same
15.Albanien: Juliana Pasha - It's all about you
16.Island: Hera Björk - Je ne sais quoi
17.Ukraina: Alyosha - Sweet people
18.Frankrike: Jessy Matador - Allez! Ola! Olé!
19.Rumänien: Paula Seling & Ovi - Playing with fire
20.Ryssland: The Peter Nalitch band - Lost and forgotten
21.Armenien: Eva Rivas - Apricot Stone
22.Tyskland: Lena Meyer-Landrut - Satellite
23.Portugal: Filipa Azevedo - Há dias assim
24.Israel: Harel Skaat - Milim
25.Danmark: Chanée & N'evergreen - In a moment like this

Resultat semifinal I:

Till final:
1. Belgien: Tom Dice - Me and my guitar 167 poäng
2. Grekland: Giorgios Alkaios & Friends - Opa 133
3. Island: Hera Björk - Je ne sais quoi 123
4. Portugal: Filipa Azevedo - Há dias assim 89
5. Serbien: Milan Stanković - Ovo je Balkan 79
6. Albanien: Juliana Pasha - It's all about you 76
7. Ryssland: The Peter Nalitch band - Lost and forgotten 74)
8. Bosnien & Hercegovina: Vukašin Brajić - Thunder and lightning 59
9. Vitryssland: 3 + 2 - Butterflies 59
10. Moldavien: Sunstroke Project & Olia Tira - Run Away 52

Utslagna:
11. Finland: Kuunkuiskaajat - Työlki ellää 49
12. Malta: Thea Garrett - My dream 45
13. Polen: Marcin Mroziński - Legenda 44
14. Estland: Malcolm Lincoln & Manpower 4 - Siren 39
15. Makedonien: Gjoko Taneski - Jas Ja Imam Silata 37
16. Slovakien: Kristína - Horehronie 24
17. Lettland: Aisha - What for? (Only Mr. God knows why) 11

Resultat semifinal II:

Till final:
1. Turkiet: maNga - We could be the same 118 poäng
2. Azerbajdzjan: Safura - Drip Drop 113
3. Georgien: Sofia Nizharadze - Shine 106
4. Rumänien: Paula Seling & Ovi - Playing with fire 104
5. Danmark: Chanée & N'evergreen - In a moment like this 101
6. Armenien: Eva Rivas - Apricot Stone 83
7. Ukraina: Alyosha - Sweet people 77
8. Israel: Harel Skaat - Milim 71
9. Irland: Niamh Kavanagh - It's for you 67
10. Cypern: Jon Lilygreen & The Islanders - Life looks better in spring 67

Utslagna:
11. SverigeAnna Bergendahl - This is my life 62
12. Litauen: InCulto  Eastern European Funk 44
13. Kroatien: Feminnem - Lako je sve 33
14. Nederländerna: Sieneke - Ik Ben Verliefd (Sha-la-lie) 29
15. Bulgarien: Miro - Angel si ti 19
16. Slovenien: Ansambel Roka Žlindre & Kalamari - Narodno zabavni rock 6
17. Schweiz: Michael von der Heide - Il pleut de l’or 2



Resultat finalen:
1. Tyskland: Lena Meyer-Landrut - Satellite 246 poäng
2. Turkiet: maNga - We Could Be The Same 170
3. Rumänien: Paula Seling & Ovi - Playing With Fire 162
4. Danmark: Chanée & N'evergreen - In A Moment Like This 149
5. Azerbajdzjan: Safura - Drip Drop 145
6. Belgien: Tom Dice - Me And My Guitar 143
7. Armenien: Eva Rivas - Apricot Stone 141
8. Grekland: Giorgos Alkaios & Friends - Opa 140
9. Georgien: Sofia Nizharadze - Shine 136
10. Ukraina: Alyosha - Sweet People 108
11. Ryssland: Peter Nalitch & Friends - Lost And Forgotten 90
12. Frankrike: Jessy Matador - Allez Olla Olé 82
13. Serbien: Milan Stanković - Ovo Je Balkan 72
14. Israel: Harel Skaat - Milim 71
15. Spanien: Daniel Diges - Algo Pequeñito (Something Tiny) 68
16. Albanien: Juliana Pasha - It's All About You 62
17. Bosnien Hercegovina: Vukašin Brajić - Thunder And Lightning 51
18. Portugal: Filipa Azevedo - Há Dias Assim 43
19. Island: Hera Björk - Je Ne Sais Quoi 41
20. Norge: Didrik Solli-Tangen - My Heart Is Yours 35
21. Cypern: Jon Lilygreen & The Islanders - Life Looks Better In Spring 27
22. Moldavien: Sunstroke Project & Olia Tira - Run Away 27
23. Irland: Niamh Kavanagh - It's For You 25
24. Vitryssland: 3+2 feat. Robert Wells - Butterflies 18
25. Storbritannien: Josh Dubovie - That Sounds Good To Me 10
Eurovision Song Contest 2010 Reviewed by Pierre Bengtsson on 16:13 Rating: 5
All Rights Reserved by Pierre's Schlager © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Kontaktformulär

Namn

E-post *

Meddelande *

Drivs av Blogger.